W dziejach ludzkości było wiele przełomowych momentów, np. wynalezienie penicyliny, rozszczepienie atomu, czy właśnie wynalezienie druku. Jednocześnie ludzkość charakteryzuje się tym, że raz wynalezionej technologii nie uznaje za ostateczną, ale stara się takowe nieustannie ulepszać albo zastępować nowszymi. Następuje łączenie technologii, w tym wypadku komputerów i druku, a w konsekwencji mamy takie unowocześnienie, jak druk cyfrowy. Jego bardzo przydatną cechą jest to, że łatwo może być zastosowany do tworzenia pojedynczych projektów, jak i użyty na skalę przemysłową. Na czym polega i do czego jest wykorzystywany druk cyfrowy?
Czym charakteryzuje się druk cyfrowy?
Druk cyfrowy charakteryzuje się techniką, gdzie klasyczna forma drukarska i nośniki zostają zastąpione danymi komputerowymi. [b]Obraz do druku[/b], czyli projekt druku tworzony jest w cyfrowej maszynie drukarskiej. Wykluczone zostają czynniki pośrednie, ponieważ obraz tworzony jest dokładnie w miejscu drukowania.
Taka forma znacznie przyspiesza pracę. Specjalny wałek zostaje naświetlony, a z racji podłączenia do tonera przenosi obraz bezpośrednio na wybrany materiał. Dzięki temu właśnie można znacznie ograniczać koszty i relatywnie tanio drukować nawet pojedyncze zamówienia. Technika druku cyfrowego nie jest przy tym jednorodna, ale wyróżnianych jest sześć różnych metod:
• elektrofotograficzna;
• elkograficzna;
• ink-jet;
• jonograficzna;
• magnetograficzna;
• termograficzna.
Zalety druku cyfrowego
Zaletą przewodnią jest oczywiście wspomniany już niski koszt druku, czyli wyprodukowania danego zamówienia. Chodzi przy tym zarówno o wielkonakładowe druki, jak i dodruki do serii oraz zamówienia nisko nakładowe, a nawet pojedyncze. Drugą, równie istotną zaletą jest możliwość szybkiego wykonania zamówienia, na przysłowiowe wczoraj. Nie bez znaczenia jest inna zaleta, a czasami wręcz wysuwająca się na pierwszy plan. Chodzi mianowicie o bardzo wysoką jakość wydrukowanego obrazu, nieporównywalną do standardowego druku. Kolory w druku cyfrowym są intensywne, a jakość i widoczność szczegółów wyraźniejsza.
Jeszcze inną zaletą jest możliwość wykonywania druku na najróżniejszych materiałach. Nie stwarza problemu druk na plastiku, papierze i tekturze, czy skórze, druk na ceramice, czy praktycznie dowolnym metalu lub folii. Ponadto każdy wzór druku można wznawiać w dowolnym momencie, bez konieczności rezerwacji i wstrzymywania innych projektów.
Gdzie znajduje zastosowanie druk cyfrowy?
Metoda druku cyfrowego jest najbardziej pożądanym rozwiązaniem w wypadku tworzenia unikatowych, pojedynczych egzemplarzy albo niewielkich serii. Taką metodę druku wykorzystuje się przy tworzeniu materiałów biznesowych i konferencyjnych, czy raportów, ale również afiszy, plakatów, czy katalogów. Druk cyfrowy sprawdza się przy oznaczaniu opakowań, a z racji tego, że różnych, szeroko stosowany jest do zadrukowywania kosmetyków, lekarstw, czy artykułów żywnościowych. Co więcej, maszyna nie potrzebuje długotrwałych przestojów do przygotowania kolejnych worów druków, można więc realizować zlecenia na zróżnicowanych opakowaniach.